List intencyjny w sprawie systemu szybkiego ostrzegania o zagrożeniach pogodowych na Pomorzu został podpisany 19 października 2017 r.
Sygnatariuszami listu był Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Krzysztof Malicki i Damian Kuźniewski ze spółki Excento sp. z o.o. oraz Błażej Konkol i Andrzej Pollak ze Związku Gmin Pomorskich.
Po co ten system?
– Tragiczne wydarzenia z sierpnia pokazały, że system przekazywania informacji pogodowej zawodzi. Ekstremalne zjawiska pogodowe w naszym klimacie są coraz bardziej gwałtowne. Zainaugurowane prace będą miały na celu poszukiwanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo Pomorzan. Szybkie wydanie ostrzeżenia o nadchodzących gwałtownych ulewach czy silnych wiatrach pozwoli mieszkańcom oraz służbom ratowniczym na niezwłoczne podjęcie stosownych działań. System będzie też gromadzić dane statystyczne odnośnie zjawisk pogodowych. – To nowatorski projekt, wchodzący na zdecydowanie wyższy poziom informacji o pogodzie.
Jak to będzie działać?
Jak opisuje go przedstawiciel Excento sp. z o.o. – System ma opierać się na czymś w rodzaju sieci społecznościowej. Duża liczba stacji pogodowych nawet mniej dokładnych od profesjonalnych stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pozwoli na tworzenie dokładnych modeli pogodowych. Projekt ten nie jest jednak projektem wdrożeniowym, ale badawczym. Na prace związane z uruchomieniem konkretnych rozwiązań przyjdzie czas po przeanalizowaniu wyników prac, które zakończą się pod koniec 2019 r.
Polska Cyfrowa
System jest budowany przez spółkę Excento. Jest to spółka celowa powołana przez Politechnikę Gdańską rozwijająca zaawansowane technologie. Projekt systemu detekcji zagrożeń i ostrzegania jest realizowany za blisko 14 milionów złotych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Ma on na celu zwiększenie potencjału uczelni wyższych i innowacyjności rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych w sektorze publicznym.
{ArticleImagesGallery 1 }