Bernard Grucza
Członek Zarządu, wójt gminy Sulęczyno.
- "Urodziłem się 7 września 1952 roku w Gowidlinie (gmina Sierakowice) nieopodal Sulęczyna, gdzie znalazłem żonę Marię i mieszkam od 1979 roku na stałe w własnym domu. Miałem dziewięcioro rodzeństwa, a obecnie żyje nas sześcioro. Od zawsze byliśmy i jesteśmy Kaszubami z mocnymi tradycjami patriotycznymi. Dziadek mój ur. W 1870 r. walczył u boku generała Hallera o odzyskanie niepodległości Polski i kaszub. Z kolei ojciec Bernard rocznik 1904 działał w Ochotniczej Straży Pożarnej następnie Związku Kół Rolniczych i pamiętam z młodych moich lat czekał na prawdziwą wolność Polski.
W szkole podstawowej oraz średniej należałem do Związku Harcerstwa Polskiego i fascynowała mnie zawsze pomoc słabszym w tym tzw. „Niewidzialna ręka” i pod tym hasłem pomagaliśmy potrzebującym. Potem działałem w Związku Młodzieży Wiejskiej na rzecz właśnie naszej młodzieży wiejskiej.
Wszystko to sprawiło, że bardzo lubię działać społecznie, byłem radnym rady Gminy Sulęczyno, jestem członkiem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddz. w Sulęczynie od szeregu lat.
W 2010 roku duża część społeczeństwa naszej gminy zaufała mi i wytypowała na kandydata na Wójta Gminy Sulęczyna, na co wyraziła zgodę i zostałem Wójtem Gminy Sulęczyno.
Od tego czasu pracuję tylko dla dobra naszej małej ojczyzny – gminy Sulęczyno. W tym czasie udało nam się wspólnie z Radnymi, Sołtysami, Mieszkańcami i współpracownikami Urzędu Gminy wykonać bardzo wiele dużych i mniejszych inwestycji, w tym: ukończyć budowę nowej szkoły podstawowej w Sulęczynie, wybudować nową halę sportową w Mściszewicach, ok. 12 km dróg asfaltowych, bardzo dużo km wodociągu oraz kanalizacji, bezpieczny chodnik – bulwar ok. 300 mb nad Jeziorem Węgorzyno wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 228, boiska szkolne, oświetlenie uliczne oraz drogi szutrowe. Wiele obiektów publicznych termo modernizujemy i ogrzewamy pompami ciepła, aby chronić środowisko naturalne.
Dodatkowo Sulęczyno słynie z takich międzynarodowych imprez jak: „Jazz w Lesie”, czy „Festiwal Akordeonowy”, a ponadto oferuje bogaty kalendarz imprez kulturalnych.
Na okoliczność w/w działań w dowód uznania otrzymałem wiele dyplomów i statuetek między innymi:
- Bursztynowy Katamaran – za współpracę z organizacjami pozarządowymi;
- Nagroda Marszałka Województwa pomorskiego Mieczysława Struka – za dobre pozyskiwanie środków UE w perspektywie budżetowej 2007-2013;
- Podziękowanie Pomorskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w 2013 r. – za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej;
- „Dobrodziej Środowiska” w 2016 r. – za dbałość o środowisko naturalne;
- „Aby Ożywić Pola” – od Koła Łowieckiego 2017 r.
Zwieńczeniem mojej pracy jest otrzymanie „Złotego Krzyża Zasługi”.
Nadmieniam również, że Gmina Sulęczyno jest członkiem Związku Gmin Pomorskich, a Walne Zgromadzenie wybrało mnie na członka Zarządu, co jest dla mnie osobiście bardzo wielkim wyróżnieniem i udzieleniem mi bardzo wielkiego zaufania przez koleżanki i kolegów Wójtów.
W dowód tego pragnę pracować ze zdwojoną siłą na rzecz naszej małej oraz tej dużej Ojczyzny."