Bernard Grucza

Bernard Grucza

Członek Zarządu, wójt gminy Sulęczyno. 

 

- "Urodziłem się 7 września 1952 roku w Gowidlinie (gmina Sierakowice) nieopodal Sulęczyna, gdzie znalazłem żonę Marię i mieszkam od 1979 roku na stałe w własnym domu.   Miałem dziewięcioro rodzeństwa, a obecnie żyje nas sześcioro. Od zawsze byliśmy i jesteśmy Kaszubami z mocnymi tradycjami patriotycznymi. Dziadek mój ur. W 1870 r. walczył u boku generała Hallera o odzyskanie niepodległości Polski i kaszub. Z kolei ojciec Bernard rocznik 1904 działał w Ochotniczej Straży Pożarnej następnie Związku  Kół Rolniczych i pamiętam z młodych moich lat czekał na prawdziwą wolność Polski.

W szkole podstawowej oraz średniej należałem do Związku Harcerstwa Polskiego i fascynowała mnie zawsze pomoc słabszym w tym tzw. „Niewidzialna ręka” i pod tym hasłem pomagaliśmy potrzebującym. Potem działałem w Związku Młodzieży Wiejskiej na rzecz właśnie naszej młodzieży  wiejskiej. 

Wszystko to sprawiło, że bardzo lubię działać społecznie, byłem radnym rady Gminy Sulęczyno, jestem członkiem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddz. w Sulęczynie od szeregu lat.

W 2010  roku duża część społeczeństwa naszej gminy zaufała mi i wytypowała na kandydata na Wójta Gminy Sulęczyna, na co wyraziła zgodę i zostałem Wójtem Gminy Sulęczyno.

Od tego czasu pracuję tylko dla dobra naszej małej ojczyzny – gminy Sulęczyno. W tym czasie udało nam się wspólnie z Radnymi, Sołtysami, Mieszkańcami i współpracownikami Urzędu Gminy wykonać bardzo wiele dużych i mniejszych inwestycji, w tym: ukończyć budowę nowej szkoły podstawowej w Sulęczynie, wybudować nową halę sportową w Mściszewicach, ok. 12 km dróg asfaltowych, bardzo dużo km wodociągu oraz kanalizacji, bezpieczny chodnik – bulwar ok. 300 mb nad Jeziorem Węgorzyno  wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 228, boiska szkolne, oświetlenie uliczne  oraz drogi szutrowe. Wiele obiektów publicznych termo modernizujemy i ogrzewamy pompami ciepła, aby chronić środowisko naturalne.

Dodatkowo Sulęczyno słynie z takich międzynarodowych imprez jak: „Jazz w Lesie”, czy „Festiwal Akordeonowy”, a ponadto oferuje bogaty kalendarz imprez kulturalnych.

Na okoliczność  w/w działań w dowód uznania otrzymałem wiele dyplomów i statuetek między innymi:

- Bursztynowy Katamaran – za współpracę z organizacjami pozarządowymi;

- Nagroda Marszałka Województwa pomorskiego Mieczysława Struka – za dobre pozyskiwanie środków UE w perspektywie budżetowej 2007-2013;

- Podziękowanie Pomorskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w 2013 r.  – za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej;

- „Dobrodziej Środowiska” w 2016 r. – za dbałość o środowisko naturalne;

- „Aby Ożywić Pola” – od Koła Łowieckiego 2017 r.

Zwieńczeniem mojej pracy jest otrzymanie „Złotego Krzyża Zasługi”.

Nadmieniam również, że Gmina Sulęczyno jest członkiem Związku Gmin Pomorskich, a Walne Zgromadzenie wybrało mnie na członka Zarządu, co jest dla mnie osobiście bardzo wielkim wyróżnieniem i udzieleniem mi bardzo wielkiego zaufania przez koleżanki i kolegów Wójtów. 

W dowód tego pragnę pracować ze zdwojoną siłą na rzecz naszej małej oraz tej dużej Ojczyzny."

Date

22 wrzesień 2017

Tags

Zarząd