Wójtowie, starostowie, przedstawiciele administracji rządowej oraz służb mundurowych spotkali się 11 stycznia br. w ośrodku „Venus” nad Jeziorem Łapińskim na noworocznym spotkaniu zorganizowanym przez  Związek Gmin Pomorskich oraz gminę Kolbudy.

Gmina Kolbudy do Związku Gmin Pomorskich przystąpiła we wrześniu ubiegłego roku. To właśnie na terenie tej gminy podsumowana została działalność organizacji i wzniesiony został tradycyjny toast za pomyślny rok pomorskiego samorządu.

Zaproszonych gości, w imieniu gospodarzy spotkania, powitał Błażej Konkol, prezes Związku Gmin Pomorskich, wójt Gminy Trąbki Wielkie

- Warto się spotkać i porozmawiać o przyszłości – mówił Błażej Konkol. – Chciałbym serdecznie powitać moich kolegów i koleżanki, wójtów, burmistrzów. Bardzo się cieszę, że jesteście. Jesteśmy jedną wielką samorządową rodziną i mam nadzieję, że również po roku 2018 tak zostanie.

Prezes Błażej Konkol podsumował działalność Związku Gmin Pomorskich w 2017r. oraz omówił ważniejsze zadania stojące przed stowarzyszeniem na 2018r.

Następnie wystąpił gospodarz terenu wójt Leszek Grombala, który przedstawił krótką charakterystykę Gminy Kolbudy. Goście poznali strukturę gospodarczą samorządu oraz  informację o realizowanych obecnie inwestycjach i planach na bieżący rok. Samorządowcom zaprezentowano wizualizację - budowanej wspólnie przez gminy Kolbudy, Gdańsk i Pruszcz Gdański - Szkoły Metropolitalnej w Kowalach.

- Cieszę się, że chociaż dopiero od kilku miesięcy jesteśmy członkiem Związku, to właśnie nasza gmina została wybrana na miejsce spotkania samorządowców oraz przedstawicieli administracji szczebla wojewódzkiego – powiedział wójt Leszek Grombala. – Lista gości była naprawdę długa. Dawno nie gościliśmy u nas tylu samorządowców jednocześnie. Mam nadzieję, że jako samorząd z krótkim związkowym stażem dobrze zaprezentowaliśmy się naszym partnerom. Niektórzy z gości pokonali naprawdę długą trasę, aby się z nami spotkać. Liczę na owocną współpracę w ramach grupy, która zrzesza tak wiele pomorskich gmin.

Na spotkanie przybyli przedstawicieli administracji rządowej. Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk podziękował samorządowcom za dotychczasową współpracę, nawiązując m.in. do akcji udzielania pomocy po pamiętnej nawałnicy w sierpniu ubiegłego roku.

- Ta współpraca była dobra zwłaszcza na terenie, gdzie wystąpiła nawałnica – powiedział do zgromadzonych wicewojewoda Mariusz Łuczyk. - Dziękuję też za bezkonfliktowe wdrażanie reformy oświatowej czy reformy w służbie zdrowia. Mamy pewne różnice zdań, ale udało nam się przeprowadzić te reformy w sposób dobry. Dziękuję za współpracę w zakresie pomocy społecznej czy bezpieczeństwa, jak np. finansowanie wozów bojowych straży pożarnej. Nie powiem, że współpraca była bardzo dobra, bo wtedy spoczniemy na laurach. Oceńmy, że była ona dobra i dążmy do tego, żeby było lepiej.

Przedstawiciel rządu złożył również uczestnikom spotkania życzenia noworoczne.

Administrację samorządową szczebla wojewódzkiego reprezentował wicemarszałek Ryszard Świlski, który zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój Pomorza, który dostrzegany bywa również poza granicami kraju.

- Wczoraj byłem na spotkaniu w Warszawie i czułem się dumnym Pomorzaninem – mówił. - Czułem, że jestem ze środowiska, które budujecie właśnie Państwo, samorządowcy. Środowiska ludzi dumnych, takich z którymi chce się być. Podzielę się tym, co usłyszałem w stolicy, a moje serce rosło. Kiedy ktoś mówi, że w 2016 w województwie pomorskim Produkt Krajowy Brutto rósł najszybciej w skali całego kraju, to nie wzięło się to z przypadku. Kiedy robi się badania i podaje się do publicznej wiadomości, że czwartym województwem najlepiej zarządzanym, najbardziej dynamicznie rozwijającym się pod względem gospodarczym, społecznym, kulturalnym jest pomorskie w skali całego świata, to jesteśmy z tego dumni. Jeżeli spojrzymy, że w tym województwie zakontraktowaliśmy w ostatnim czasie 1386 umów z całego Regionalnego Programu Operacyjnego, położyliśmy na stół prawie 8 700 000 000 zł, to Państwo jesteście również autorami tego sukcesu.

Wicemarszałek złożył życzenia noworoczne wszystkim uczestnikom spotkania. 

Noworoczne spotkania organizowane przez Związek Gmin Pomorskich służą nie tylko omówieniu dokonań i nakreśleniu zadań na kolejny rok, ale również stanowią dogodną okazję do spotkania, a co najważniejsze zacieśniania wzajemnej współpracy z kolegami i koleżankami z innych rejonów naszego województwa.

- Mamy okazję porozmawiania na różne tematy – usłyszeliśmy. – Wymieniamy doświadczenia i opinie. Na co dzień każdy wykonuje pracę w swojej gminie. Gdy spotykamy się przy takiej jak dziś okazji możemy na spokojnie, przy kawie porozmawiać z kolegami i koleżankami z innych samorządów. Są tu obecni także przedstawiciele służb i inspekcji, z którymi współpracujemy na bieżąco. Jest to jednak głównie wymiana korespondencji. Dziś możemy porozmawiać twarzą w twarz, takie opinie przedstawili wójtowie, burmistrzowie członkowie ZGP.

 

Podsumowanie działalności w 2017 roku